Bakan Nebati: 2022 yılında enflasyonla çaba kapsamında 239 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Gaziantep’teki bir otelde düzenlenen A Para Sohbetleri Programı’ndaki konuşmasında, son 20 yılda Türkiye’de yakalanan güçlü ve istikrarlı büyümeyle birlikte birçok ilin mevcut potansiyelini geliştirerek atılım yapma fırsatı yakaladığını belirtti.

Kültürel zenginliği, teşebbüsçü ve dinamik insan kaynağıyla Gaziantep’in, bu süreci en düzgün kıymetlendiren vilayetlerden biri olmayı başardığını söz eden Nebati, Gaziantep’in Türkiye’nin toplam gayrisafi yurt içi hasılası içindeki hissesini yüzde 2 düzeyine çıkardığını aktardı.

Nebati, Gaziantep’in 2002 yılındaki 619,5 milyon dolarlık ihracatını tam 17 kat artırarak 2022 yılı nisan ayında yıllıklandırılmış olarak 10,8 milyar dolara yükselttiğini bildirdi.

Gaziantep’in neredeyse ayda 1 milyar dolar ihracat yapan bir kent haline geldiğine dikkati çeken Nebati, şöyle devam etti:

“Bu performansıyla ilimiz, 2021 yılında Türkiye genelinde en çok ihracat yapan 5’inci vilayet olma muvaffakiyetini göstererek, bir defa daha bölgesinin lokomotif ili olduğunu kanıtladı. Daha da kıymetlisi Gaziantep, dış ticaret fazlası vererek cari açığın sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlıyor. 2002 yılında kentimiz dış ticaret açığı veriyorken, nisan ayı prestijiyle yıllıklandırılmış olarak 2,8 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Bizim birçok Gaziantep’e muhtaçlığımız var. Muvaffakiyetin kodlarını alın ve uygulayın. Böylelikle Gaziantep, İzmir ve Bursa’nın akabinde en yüksek dış ticaret fazlası veren 3’üncü ilimiz oldu. Gaziantep’in kalkınmasına katkı sağlamak için devlet olarak işletmeleri birçok düzenekle destekliyoruz.”

2021 yılında başta halı, kilim ve dokumacılık dallarına yatırım yapmak isteyen girişimcilere sağladıkları 474 teşvik evrakıyla 13,8 milyar lira sabit yatırım yapılarak yaklaşık 10 bin bireye istihdam sağlanmasını desteklediklerini anımsatan Nebati, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından da esnaf ve sanatkara, üreticilere milyarlarca liralık Hazine takviyeli kredi imkanı sunduklarını aktardı.

“İlave istihdam 5 milyon kişiyi aştı”

Bakan Nebati, Türkiye iktisadının birinci çeyrekte yıllık bazda gerçek olarak yüzde 7,3 büyüyerek güçlü performansını devam ettirdiğini söyledi.

Bu periyotta iç talebin büyümeye katkısının 3,9 puan ve net dış talebin katkısının 3,5 puan olduğuna dikkati çeken Nebati, “Tam bir istikrarda gidiyoruz. Böylelikle, 2021 yılı birinci çeyreğinden itibaren elde ettiğimiz istikrarlı büyüme kompozisyonunu, 2022 yılının birinci çeyreğinde de devam ettirdik. İhracatımız mayıs ayında yıllıklandırılmış olarak 242,6 milyar dolara ulaşarak tarihi rekorlar kırmaya devam etti. İhracat Ana Planında 2023 yılı için belirlenen gayesi çok şükür şimdiden yakaladık.” diye konuştu.

Nebati, Türkiye iktisadında kat edilen aralıkların iş gücü piyasasına da olumlu yansıyarak hem istihdamın hem de iş gücü verimliliğinin artmasını sağladığını söyledi. Böylelikle toplam istihdamın nisan ayı prestijiyle 30,4 milyon şahsa ulaştığını söz eden Nebati, şöyle devam etti:

“Pandeminin derinden hissedildiği 2020 yılı nisan ayına nazaran oluşturduğumuz ek istihdam 5 milyon kişiyi aşmış durumda. Böylelikle pandemi öncesi periyoda nazaran OECD ülkeleri ortasında istihdamını en çok artıran ülke Türkiye oldu. Tablo net ve ortada: Türkiye üretiyor, ihraç ediyor ve en değerlisi istihdam oluşturuyor. Global iktisattaki zorlukların değerli ölçüde arttığı bu periyotta elde ettiğimiz muvaffakiyetlerde kuşkusuz kamu maliyesi ve bankacılık bölümümüzdeki güçlü görünüm, ülkemizin düşük borçluluk düzeyleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uyguladığımız makro siyaset seti tesirli oldu.
İktidarlarımız boyunca mali alanda sürdürdüğümüz disiplini kararlı bir halde devam ettiriyoruz. Bütçe sonuçlarının öncü göstergesi olan Hazine nakit istikrarı geçtiğimiz mayıs ayında 149,2 milyar lira fazla verdi. Bilhassa bütçe gelirlerimizdeki olumlu performansımızın bir sonucu olarak ocak-mayıs devri nakit fazlası 82,4 milyar lira olarak gerçekleşti. Önümüzdeki süreçte de kamu maliyesindeki sağlam duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz. Toplumsal medyada ‘kamu maliyesi bozulmuştur’ biçiminde yazanları telin etmekten yorulduk. Global ölçekte yaşanan çalkalanmalara karşın, ekonomimizdeki tüm bu muvaffakiyet ve kazanımlar ortadayken, bir kısım çevreler ne yazık ki ülkemiz özelinde karamsar senaryolar üretmekte ısrar ediyorlar. Satın alma gücü paritesine nazaran 18. sıradan 11. sıraya yükselttiğimiz Türkiye iktisadının muvaffakiyetini konjonktürel birkaç bilgiyi kullanarak gölgelemeye çalışıyorlar. Hatta kalkıp Türkiye iktisadının bir hür piyasa iktisadı olduğunu sorgulatmak için çeşitli mecralarda olmadık spekülasyonlara girişiyorlar. Türkiye liberal bir iktisat olup, özgür piyasa şartları altında istikrarlı ve istikrarlı bir biçimde büyümeye devam etmektedir.”

“TL tasarruf sahiplerine cazip getiriler sunduk”

Nureddin Nebati, 2020 yılı ve sonrasında tüm dünyada tesirini gösteren salgın ve bu yılın başlarında patlak veren Ukrayna’daki savaşın, başta güç ve besin olmak üzere emtia fiyatlarının global ölçekte artmasına ve tedarik süreçlerinde aksamalara neden olduğunu söyledi.

Bu durum tüm dünyada enflasyonu değerli ölçüde artırırken, gelişmiş ülkelerde dahi enflasyonun son 40 yılın en yüksek düzeylerine ulaştığına dikkati çeken Nebati, “Bugün enflasyon dünyanın ortak sorunu. Bu yükseliş doğal olarak ülkemize de yansıyor. Global çalkalanmaların ülke ekonomimize bir yansıması olan enflasyon problemiyle çaba bugün bizim birinci önceliğimizdir. Enflasyonla uğraş ve finansal istikrarın desteklenmesi emeliyle, iktisat idaresinin tüm kurumlarıyla birlikte seferber olmuş durumdayız ve kazanacağız.” dedi.

Nebati, şimdiye kadar hayata geçirdikleri vergi indirimleri, teşvikler, sübvansiyonlar ve başka önlemlere ek olarak birtakım ek adımları da uygulamaya aldıklarını belirtti.

Bu adımlarla hem TL tasarruf sahiplerine cazip getiriler sunduklarını hem de tüketici kredilerinin çok artıp istenmeyen alanlarda kullanılmasını engellediklerini söz eden Nebati, Gelire Endeksli Senetler (GES) hakkında şunları kaydetti:

“Gelire endeksli senetler kişisel yatırımcılara yönelik olacak olup, bankalarımız aracılıyla 15 Haziran’dan itibaren talep toplanmaya başlanacak. GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) içerisinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat hisselerine endeksli olacaktır. Haziran ayında yapılacak ihraçta yıllık bileşik getiri yüzde 23,04 olacaktır. Üç ayda bir ödenecek kupon getirileri için uygulanacak taban getiri garantisi sayesinde, vatandaşlarımızın gelir hisselerindeki değişimlerden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacaktır. Bununla birlikte, GES’lere bahis kamu iktisadi teşebbüslerinden bütçeye aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılarına ek getiri de sunabilecektir. Ayrıyeten, fiyat istikrarını desteklemek ve kredilerin üretken alanlara yönlendirilmesini sağlamak maksadıyla tüketici kredilerine yönelik makro ihtiyati siyasetlerde sıkılaşmaya gidilmiştir. Kredilerin selektif bir formda üretim ve ihracatta kullanılmasında politikalarımızda rastgele bir değişim yoktur.”

“Karamsar senaryolar yaymaya çalışanlara da sakın ha prim vermeyin”

Bakan Nebati, tüketici kredilerinde dar gelirli vatandaşlara yönelik olumlu ayrımcılık anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

Nitekim 50 bin TL’ye kadar olan tüketici kredilerinde vade sınırlamasında azaltmaya gitmediklerine işaret eden Nebati, “Önümüzdeki devirde de mali disiplinden vazgeçmeden dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik farklı uygulamalarımızla da takviyelerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Nebati, Emtia Borsası ve SPK tarafından şirketlere sağlanan kolaylık ve indirimlere de değindi.

Enflasyonla uğraş sürecinde, bugüne kadar attıkları çeşitli adımları anlatan Nebati, “2021 yılında salgının tesirlerini sonlandırmak ve enflasyonla uğraşa katkı sağlamak emeliyle 154,2 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtik. 2022 yılında da enflasyonla çaba kapsamında 239 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Buna karşın güçlü kamu maliyesi düsturundan asla vazgeçmiyoruz.” dedi.

Nebati, gelecek periyotta de Besin Komitesi ve Fiyat İstikrarı komitelerinde aldıkları kararlarla arz güvenliğini ve istikrarını güçlendirmeye ve enflasyonla uğraşa kararlılıkla devam edeceklerini söyledi.

Nebati, yakın vakitte selektif kredi siyasetine yeni bir enstrüman daha ekleyerek ihracatçılara ve turizm bölümünde faaliyet gösteren girişimcilere uygun faizli ve uzun vadeli TL cinsinden kredi imkanı sunduklarını belirtti.

Vergi kanunlarında yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı teşvik edecek pek çok düzenleme yaptıklarını anlatan Nebati, 6 aylık süreçte pek çok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini lisana getirdi.

Nebati, şunları kaydetti:

“İşinize odaklanın, maksadınız belirli, bizler iktisat idaresi olarak odaklandık ve yürüyoruz, bu ülke yürümeye devam edecek. Bugün biz, geçmişteki üzere hantal, bürokratik pürüzlerle vakit kaybeden ve küçük düşünen bir Türkiye değiliz. Küçükler debelenmeye devam etsin, büyükler vizyon sahibidir, büyük karar büyük kararlar alır. Türkiye büyük ülkedir. Tam bilakis 2053 sonrasına dair vizyonumuz var. 2023 kapının açıldığı bir tarihtir. Attığı stratejik adımlarla Avrasya’daki liderliğini her geçen gün perçinleyen, elektrikli yeni kuşak araçlar üretip uzay projeleri yürüten özgüvenli bir Türkiye’miz var. Ülkemizi kalkındırma, insanımızın refah düzeyini yükseltme yolunda bizler, hükümet olarak son 20 yılda nasıl ki her şartta sizlerin yanında olmuş, önünüzü açmışsak tekrar tıpkı kararlılıkla sizleri her bakımdan desteklemeye devam edeceğiz. Birlikte yürüyeceğiz. Kısa vadeli menfaatleri için, ekonomimizin tarihte görülmemiş muvaffakiyetlerini yok sayarak, kimi dönemsel bilgileri abartıp karamsar senaryolar yaymaya çalışanlara da sakın ha prim vermeyin. Bizler, birliğimiz ve azmimizle, bütün karamsar senaryoları dün olduğu üzere bugün de boşa çıkartarak yesyeni başarılara yanlışsız beraberce yol almaya devam edeceğiz. Bizim birinci önceliğimiz milletimizin refahı ve evlatlarımızın hoş yarınlarıdır. Bu anlayışla yılmadan yorulmadan, istikametimizden asla sapmadan çalışmaya, ter dökmeye devam edeceğiz. Optimistlik rahmani, karamsarlık şeytani. Bu topluluk iyimserler topluluğu.”

Yorum yapın

bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
görükle escort bursa escort bayan bursa merkez escort bursa sınırsız escort bursa otele gelen escort
bursa escort bursa merkez escort bursa ucuz escort
izmit escort kocaeli escort
istanbul escort bağcılar escort bahçelievler escort bursa escort görükle escort
şişli bayan escort mecidiyeköy escort gorukle escort bursa escort altıparmak escort
kocaeli escort escort bayan yahya kaptan escort darıca escort gebze escort gölcük escort izmit escort kocaeli escort bayan izmit escort bayan izmit sınırsız escort izmit eve gelen escort izmit anal yapan escort izmit otele gelen escort
escort ankara
bursa escort
etlik escort kızılay escort bayan eryaman escort bayan
bursa escort bursa merkez escort görükle escort bursa sınırsız escort görükle escort bayan bursa bayan escort
şişli escort mecidiyeköy escort halkalı escort